wtorek, 14 czerwca 2016

Wycieczka do Wałbrzycha:)

 Magda i Michał jako laureaci ogólnopolskiego konkursu "Świat bez barier - owady podniosły skrzydła do lotu" uczestniczyli w wycieczce do Wałbrzycha. Michał postanowił ją skrupulatnie opisać. Zapraszamy do lektury pierwszej części tej relacji)

W wiosenny pogodny dzień rano wybraliśmy się na trzy dni do Wałbrzycha. Wyjazd był związany z podsumowaniem konkursu plastyczno-literackiego - „Owady podniosły skrzydła do lotu”.
Trasa przejazdu wiodła DTŚ kierunku Gliwic Sośnicy, gdzie  na rozjeździe przypominającym liście koniczynki  skręciliśmy na autostradę A1 wiodącą do Granicy Czeskiej (pokonane odcinki tras, przypominały mi wyjazdy narciarskie w Alpy podczas ferii zimowych). Na dużym rozjeździe zjechaliśmy a autostradę A4 w kierunku Wrocławia. Na Bielanach Wrocławskich zjechaliśmy na DK 35,którą przez piękne wsie dojechaliśmy na miejsce. W Lubiechowie  skręciliśmy w kierunku Szczawna Zdroju. 
Około 14:00 byliśmy już pod pensjonatem. Po rozpakowaniu bagaży o 15:00 zjechali się uczestnicy z różnych części kraju czego dowodem było spotkanie się i zapoznanie z programem pobytu. Po spotkaniu zorganizowana była kilkugodzinna grupowa wyprawa do Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”. Jest to jeden  z najbardziej znanych zabytków Ziemi Wałbrzyskiej, który przedstawia historię górnictwa w tej części kraju, kiedy w 1996 roku zakończono wydobycie węgla, po ośmiu latach  obiekty wyremontowano i udostępniono dla zwiedzających. Natomiast rok temu obiekty stały się laureatem  prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany”. Kiedy weszliśmy na teren kopalni, czekał na nas pan przewodnik, który pięknie opowiadał o dziejach tej kopalni. Najbardziej podobał mi się sprzęt górniczy. W lampowni można było podziwiać sygnalizator alarmowy, lampę acetylenową, oraz wiele innych cennych eksponatów, kuźnię, maszyny wyciągowe, sortownie, wagoniki  oraz klatki szybowe, którymi kiedyś zjeżdżali górnicy pod ziemię.
   Zdjęcia pochodzą z Facebooka: Wolontariat Publicznego Gimnazjum nr 9 z Oddziałami Integracyjnymi  (źródło)


Potem poszliśmy na wieżę, z której   roztaczał się widok na miasto i okalające je szczyty gór oraz liczne hałdy. Potem zeszliśmy do podziemi, gdzie były lampki górnicze oraz chodniki. Po zwiedzeniu kopalni wróciliśmy na miejsce pobytu, gdzie podziękowaliśmy nauczycielom za piękną wycieczkę.  Po kolacji zwiedziliśmy dzielnicę uzdrowiskową, w której znajduje się park zdrojowy  i dużo starych zabudowań sanatoryjnych oraz pijalnia wód i tak upłynął cały dzień.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zwierzęta całego świata

Oto nasze prace zgłoszone do XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Magiczne okienko". Temat konkursu to "Zwierzęta całe...